„Minuga juhtus midagi, mis juhtub kahjuks väga paljudega”
Eile õhtul võttis Merilin südame rindu ja otsustas jagada sotsiaalmeedias oma lugu, kuidas ta sattus seksuaalse ahistamise ohvriks. „Minuga juhtus midagi, mis juhtub kahjuks väga paljudega. Seksuaalne ahistamine, ärakasutamine - ma ei leia paremat nimetust sellele, mis minuga juhtus. Aga see juhtus!”
Merilin rääkis olukorrast, kus temast kaks korda vanem meeskolleeg kasutas tema usaldust ära. „Minu privaatruumi kasutati ära ja ma olin sunnitud mitu korda selle mehe käsi eemale lükkama. Ta oli võibolla enda peas, midagi ette kujutanud ja arvas, et võib mind katsuda.”
Koostöö lõppes päevapealt
Avaliku elu tegelasena puutub Merilin sageli kokku keeruliste olukordadega, mistõttu on ta seadnud endale selged piirid. „Lõpetasin koostöö päevapealt, sest selline olukord on mulle vastuvõetamatu. Kaitsen oma privaatruumi, avalikuelu tegelasena tean väga hästi, kui suur väärtus on privaatsusel.”
„Sellest tuleb rääkida!”
„Mul oli tõsine dilemma, kas peaksin seda üldse jagama,” tunnistas Mälk. Ta otsustas, et ei pühi seda teemat vaiba alla, sest juhtunust rääkimine on hädavajalik mitte ainult enda, vaid ka teiste naiste pärast. “Tunnen vajadust panna jalg maha, teha häält ja ma teen seda ainult sellel põhjusel, et naisi julgustada enda eest seisma,” rääkis ta.
Ta rõhutab, et sellel teemal ei tohi vaiki olla. „Mina isiklikult olen olnud alati julge ja räägin asjadest otse ja ausalt nii nagu on. Seekord tuli mulle natuke üllatuseks või oli võõras see, et tundsin korraks valehäbi. Sellepärast tundsin, et on vaja rääkida sellel teemal. Liiga palju on olukordi, kus sellised inimesed meie ümber lihtsalt puhta nahaga pääsevad.”
Merilin ütles, et oli valmis ka negatiivseteks kommentaarideks, kuid see ei heidutanud teda. „Olin ka valmis selleks, et mõni kommentaar on kohatu, aga see ongi põhjus, miks ma sellel teemal peatun,” selgitas ta.
Koos oleme tugevamad
Ahistajatel on väga keeruline oma tegevust jätkata, kui meie ümber on abivalmis kogukond. Seega on südantsoojendav näha, kuidas Merilini postituse järel on paljud avaldanud talle toetust.
Merilini postkast täitus lugematu arvu sõnumitega, milles jagati oma lugusid ja tänati teda julgustuse eest. „Olen saanud palju kirju, kahjuks tõesti on sarnast olukorda väga palju. Sellest kirjutavad muideks väga õrnas eas noored tüdrukud,” jagas ta.
Sa ei ole üksinda
Merilini kogemus tõstab esile tõsise probleemi, mis mõjutab paljusid. Eesti Inimõiguste Keskuse andmetel on töökeskkonnas seksuaalset ahistamist kogenud 33% naistest ja 17% meestest. Kusjuures eriti kõrge on see näitaja 18–29-aastaste naiste seas – lausa 52%.
Sellise jahmatava statistika valguses on oluline tõsta teadlikkust ja julgustada ohvreid oma kogemustest rääkima. “Mul on siiralt kahju, et pidid midagi sellist kogema ja ma tahan Sind julgustada, et see ei ole teema, mida enda sees hoida,” sõnas Merilin julgustavalt.
Kui oled kogenud ahistamist ja tahaksid juhtunust rääkida, siis helista julgelt järgnevatele numbritele:
Eluliin – 655 8088 (eesti keeles) või 655 5688 (vene keeles)
Ohvriabi – 116 006
Lasteabi – 116 111